Audiobooki – wygodne książki

Audiobook to forma książki czytanej przez lektora i nagranej do dalszego rozpowszechniania. W skrócie: to książka do słuchania. Forma ta jest bardzo wygodna i obecnie mocno rozpowszechniona. Dlaczego tak się dzieje?

Gdzie szukać audiobooków?

Otóż nie jest to nowość. Od momentu wynalezienia radia i płyty gramofonowej człowiek słuchał opowieści, wiadomości, historii prawdziwych i fikcyjnych.
Tak jest do dziś. Z tą różnicą, że w czasach współczesnych źródłem słowa mówionego jest nie tylko radio. Do dyspozycji jest cały wachlarz miejsc, w których możemy znaleźć audiobooki: portale i sklepy internetowe, radio internetowe, płyty CD, nośniki MP3, telefony komórkowe, itp. Część audiobooków oferowanych jest jako produkt bezpłatny, część wymaga opłacenia. Często zdarza się, że można bezpłatnie wysłuchać sporych fragmentów książki, natomiast za całość trzeba już uiścić zapłatę.
Powstały specjalne portale i aplikacje na urządzenia mobilne, które oferują jedynie audiobooki. Dostęp do nich z reguły wymaga comiesięcznej opłaty. 

Dlaczego audiobooki są takie popularne?

  • są łatwo dostępne i proste do pobrania (internet, aplikacje mobilne),
  • nie wymagają miejsca na półce, itp. – mieszczą się w telefonie, pendrive, komputerze, odtwarzaczu MP3,
  • dostęp do bazy audiobooków z reguły jest korzystny cenowo,
  • portale oferujące Audiobooki najlepsze posiadają często najnowsze dzieła popularnych twórców pisane w wielu językach,
  • nie trzeba nosić ze sobą papierowej książki,
  • można zapoznać się z książką bez konieczności używania światła i okularów,
  • audiobook może być słuchany podczas jazdy samochodem, rowerem, biegania, spaceru, itp. – oszczędność czasu.

Czym charakteryzuje się dobry audiobook?

Ważne jest, aby lektor czytający daną książkę był profesjonalistą. Czytał płynnie, z właściwym akcentem, intonacją i tembrem głosu.
Zdarza się, że audiobooki są czytane przez aktorów telewizyjnych i teatralnych. Dlatego ewentualne animozje, czyli, czy lubi się danego aktora lub aktorkę, potrafią sprawić, że będzie się przyjemnie (lub nie) słuchało danej książki.
Jest jeden wyjątek – Pani Krystyna Czubówna. Otóż wszystkie teksty czytane przez Panią Krystynę zawsze i wśród wszystkich budzą pozytywne emocje. 

Dzięki rozwojowi technologii współcześnie jest dużo więcej możliwości korzystania z dobrodziejstw piśmiennictwa. 
Warto więc czytać książki, warto do nich zaglądać i warto ich słuchać.